אודות

החברה הישראלית לכירורגית בית חזה החלה את תהליך הקמתה ב 1997. עד אותו זמן מנתחי בית החזה בישראל פעלו רק תחת איגוד מנתחי הלב חזה שעיקרו היה מנתחי לב. יש להבין כי באותם שנים מסלול ההתמחות של מנתחי בית החזה לא היה שונה מזה של מנתחי הלב. בשונה ממנתח הלב שעיקר עיסוקו הינו כירורגיה של הלב ואבי העורקים מנתח החזה עוסק בכל אותם איברים הנמצאים בבית החזה שאינם לב, לדוגמא ראות, וושט, דופן בית החזה, אברי המייצר כגון בלוטות הטימוס ועוד.

ד"ר אילן בר מראשוני מנתחי החזה בישראל יזם  הקמת גוף נפרד  שייצג את מנתחי בית החזה בפני המועצה המדעית בנפרד ממנתחי הלב.

בכדי להקים את החברה התאגדו עשרת המומחים הראשונים בישראל בתחום (בנהם פרופ' ליאל אנסון בסט, פרופ' אלון ילין, ד"ר דוב ויסבורד, ד"ר למר ועוד)  וניהלו דיונים מרובים מול אנשי המועצה המדעית ופורום מנהלי מחלקות ניתוחי הלב בכדי להגיע להסכמה הן על יצירת מסלול התמחות מתאים למנתחי בית חזה והן על אישור הקמת חברה מקצועית נפרדת לאותם מומחים. אחר חבלי לידה לא קלים הגיעו החברים להסכמה והוקמה החברה הישראלית לכירורגית חזה. עדיין נדרשו עוד מספר שנים עד שאושר סופית, הן במועצה המדעית ובהמשך גם בכנסת ישראל, מסלול התמחות נפרד לניתוחי בית חזה הפועל מאז ועד היום.

בשנת 2000 נערך הכנס הראשון של החברה במלון דניאל בהרצליה בהשתתפות מנתח חזה אורח מאיטליה. כצפוי בתחילת הדרך מרבית המשתתפים בכנס הראשון ובאלו שבאו אחריו היו רופאי ראות ואחיות מחלקות החזה הבודדות שהיו אז בארץ (רמב"ם, אסף הרופא, תל השומר). בהדרגה תחום ניתוחי החזה צבר תאוצה והתווספו מומחים חדשים ומתמחים צעירים שבחרו להקדיש את חייהם המקצועים לתחום זה.

כיום ניתן למצוא במרבית בתי החולים בישראל מחלקה , יחידה או שרות יעודי לניתוחי חזה.

מידע אודות על כירורגית בית חזה