דר דב ויסברג זכרונו לברכה

מילים לזכרו של פרופ' דב ויסברג

 

פרופ' ויסברג מוכר לכולכם דרך ההרצאות המרתקות ומעוררות ההשראה שנשא  עד השנה בכנסים של החברה הישראלית לניתוחי חזה.  עם זאת פעילותו הענפה והשם הבינלאומי שעשה לעצמו פחות מוכרים הן בשל צניעותו הרבה והעובדה שמחברה מצומצמת צמחנו לעשרות כירורגים באותן 15 שנים שכבר לא היה כירורג פעיל.

 

פרופ' ויסברג היה מהאבות המייסדים של כירורגית בית החזה בארץ . תרומתו  להתפתחותה ולקידומה של כירורגית בית החזה בארץ התבטא בחדשנות שהביא אתו לתחום. הוא הראשון שהכניס מדיאסטינוסקופיה לשימוש בארץ ואף הפך אותה לניתוח שגרתי בדרוג סרטן הריאה. הוא הראשון שביצע כריתות קנה הנשימה בארץ.

 

פרופ' ויסברג שינה טיפול במורסה בריאה והכניס לשימוש ניקוז המורסה במקום כריתה של אונת הריאה כפי שהיה מקובל קודם. מאמריו בנושא פורסמו בשנת 1984 בכתב העת  J Thoracic Cardiovasc Surg  ובפרקים בספרות מקצועית מובילה כ"שיטתו של דב ויסברג" .

 

הרבה  לפני שהניתוחים הטורקוסקופים הפכו לשיטה שבשגרה , פרופ' ויסברג טיפח טיפול אנדוסקופי בטיפול באמפיאמה, בביופסיות ראתיות ופלאורליות, ובניקוז כפורת הלב.  על כך כתב ספר "PRACTICAL PLEUROSCOPY " בשנת 1991 .

 

פעילותו האקדמית של  פרופ ויסברג היא יוצאת דופן בכל קנה מידה. הוא כתב מאות מאמרים המצוטטים עד היום בספרות המובילה  ועשרות פרקים בספרים.

הודות ליכולות הרטוריות שלו ובנוסף לפעילותו האקדמית הענפה, הוא היה מרצה מבוקש והוזמן כפרופסור אורח בהוראת כירורגיה של בית החזה במרכזים רפואיים אוניברסיטאיים שונים, ביניהם אוניברסיטת טורונטו, רוצ'סטר, מיסיסיפי, הוואי בהונולולו, אוניברסיטתה רפואית של ורוצלאב בפולין, ובאוניברסיטת שנדונג בסין.

 

 

הישגיו הרבים מרשימים אף יותר על רקע סיפורו האישי.

http://xnet.ynet.co.il/win/articles/0,14717,L-3105537,00.html

 

נכתב על ידי ד"ר יעל רפאלי

שתף
מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • שם מלא: מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • אימייל: info@ists.co.il
  • אודות:

    The Israeli Society of Thoracic Surgery – החברה הינה הגוף המקצועי המוכר על ידי ההסתדרות הרפואית המרכז את מנתחי בית החזה בישראל.