חוויות מחילוץ רב חבד, דרבנט, רוסיה

כותב: ד"ר דן לוי פבר, רופא בכיר מחלקת ניתוחי חזה ולב, כרמל.

זה התחיל כמו עוד יום ניתוחים רגיל. קפה זריז של בוקר בעגלת הקפה ואחר כך כניסה לחדר הניתוח הקר. האחות והמרדים כבר קיבלו את המנותח הראשון של הבוקר בחדר והחלו בשגרת ההכנות הטכניות. עוד מספר דקות והמטופל כבר רדום ומשותק וצוות הניתוח משכיב אתו בתנוחה המתאימה לקראת הפעולה. טקס הרחצה הכירורגית, המים הזורמים, קצף הסבון ותנועות המברשת המונוטוניות משרים את הרגיעה המבורכת והביטחון לקראת עוד מקרה. מתחילים, חתך דק ולבן על העור שכעבור שניה מתחיל להאדים. ניתוח… לשמחתי הבוקר מתוכננים שני מקרים שגרתיים יחסית ולא צפויות הפתעות גדולות. המקרה הראשון עבר בשלום. החתכים נתפרים והמרדים מתחיל בתהליך ההערה של המטופל. הכל זורם…. ואז שיחת טלפון, המספר מוכר, מערך המבצעים של חברת החילוץ הרפואי, איך שהוא משהו בלב כבר מרגיש שהיום מתחיל לקבל תפנית.

מסתבר ששליח חב"ד בעיר דרבנט בדרום רוסיה נורה לפני מספר שעות ומתנהל מאמץ מרוכז לנסות ולהטיסו לטיפול בארץ. השגרה הרגועה של הבוקר מתחלפת ברצף מהיר של פעולות דחופות. בבית החולים רופאי המחלקה דואגים לצוות מחדש מנתח ליום הניתוחים. בחברת החילוץ כבר עוברים על תרמילי הציוד הגדולים ואני בנסיעה מהירה לבית להביא את הדרכון ומשם לשדה התעופה. המחשבות בדרך נודדות ותחושת חוסר הודאות מציפה אותי כמו תמיד לפני משימה.

בשדה התעופה אנו נפגשים יוני הפרמדיק, איליה רופא טיפול נמרץ ואני הכירורג. אנו עוברים על פרטי המקרה, כמו בהרבה מהנסיעות הפרטים הרפואיים  מעט מעורפלים וחסרים. חוץ מהעובדה שרבי נורה ועבר ניתוח חרום אין הרבה מיידע. אנחנו מנסים להכין את עצמנו לכמה שיותר תרחישים ובעיקר מקווים לטוב. כמובן שבחילוצים מסוג זה לא רק הרפואה בעייתית, מסתבר שהמטוס לא יכול להגיע לעיר עצמה ואנו נאלץ לנחות במחצ'קלה בירת הרפובליקה של דאגסטן ומשם מבטיחים לנו, אם נגיע עדין בשעות האור, נעבור במסוק מקומי לבית החולים בדרבנט. ומה אם לא נספיק? אני שואל. אין בעיה נקבל רכב משוריין עם ליווי חמוש. מסתבר כי ירי על כלי רכב ומסוקים באזור הוא דבר שבשיגרה. כנראה באמת נשאר לנו בעיקר לקוות לטוב.

בטיסה במטוס המנהלים הקטן יש מתח שקט שמכוסה בשיחות על מה קורה בארץ וקולות של לעיסות כריכים מארומה. הטיסים מנסים לקצר את טווחי הטיסה ולהביא אותנו לשדה באור. אנחנו מנסים קצת לנוח ולתת לחוסר הודאות להרפות. לים הכספי יש גוון אפור דהוי בשעות אחר הצהרים והמטוס מנמיך לנחיתה….עדין אור.

על הקרקע. נציג משטרה מקומי לוקח את הדרכונים  ואנו בתנועה רגלית מהירה למסוק הרוסי הגדול. מבט אחרון על הטיסים שנשארים במטוס ושוב באוויר בדרך לדרבנט.  טיסה קצרה לאורך קו המים עם מראות מתחלפים של חופים , וילות וצריפי פח רעועים. נחיתה חולית על יד מבנה בטון שנראה יותר כמו שיכון סטנדרטי משנותCopy of 20130725_185841_resized (2) (2)
החמישים עם שרידי טיח מתקלף ופסולת בניין צרובת מלח סביבו. למקומיים ההתרחשות הלא שגרתית מהווה מוקד משיכה וחיש מהר אנו מוקפים בעשרות צעירים מקומיים שמלווים אותנו בצהלות וקריאות עידוד אל מבנה בית החולים.

המפגש הרפואי לשמחתנו ענייני וממוקד. איליה מקבל הסבר מפורט ברוסית על היממה שעברה על המנותח. אמנם חלק מטיפולים לא מוכרים לנו והמנותח הטרי מחובר לנקזי חזה מאולתרים אבל בבסיס הדברים פעולות מצילות חיים נעשו בצורה טובה וכרגע הרושם הוא כי הרבי מספיק יציב להעברה. אנחנו בודקים יחד את הפצוע, איליה מתרכז בהעברה שלו למכונת ההנשמה שלנו ואני מחליף לו את מערכות הניקוז השונות לכאלו המתאימות לציוד שבידנו ולטיסה. הפעולות מתארכות ודורשות יכולת אלתור וחשיבה יצירתית ביחוד שהציוד הסטנדרטי שלנו לא מתאים לציוד המיושן הרוסי. יוני דוחק בנו ומזכיר שהערב עוד מעט יורד.Copy of 20130725_193058_resized (2)

יוצאים מבית החולים. הקהל הסקרן שהתאסף במקום עוזר לסחוב את האלונקה הכבדה והציוד הרב בחול למסוק. המראה איטית מעל שקיעה על הים הכספי, בסיטואציה אחרת אולי יכול היה להיחשב מראה רומנטי אבל אותנו בעיקר מעניין להגיע למטוס. הנחיתה במחצ'קלה וההעברה למטוס עוברים בשלום. חלק מהמתח יורד כשמבינים ששלבים הראשונים בחילוץ עברו בשלום. הדרכונים שוב אצלנו והמטוס מאיץ על המסלול בדרך לישראל.Copy of 20130726_002559_resized (2)

לאורך הטיסה הפצוע יציב הוא מקבל מינונים קבועים של תרופות ולבד מדימום יחסית מועט מפצעי הניתוח לא מתעוררות בעיות. אפלוליות המטוס והמתח המתפרק מזמנים אותנו להתרגע, העייפות מתחילה להצטבר.

נוחתים בארץ האמבולנס המוכר כבר מחכה בשדה. מכאן לבית החולים המיטה בטיפול נמרץ כבר מוכנה. עוד חילוץ עבר בשלום.

 

מבוסס על משימת חילוץ רב חבד מהעיר דרבט רוסיה ב 25/07/2013

שתף
מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • שם מלא: מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • אימייל: info@ists.co.il
  • אודות:

    The Israeli Society of Thoracic Surgery – החברה הינה הגוף המקצועי המוכר על ידי ההסתדרות הרפואית המרכז את מנתחי בית החזה בישראל.