שברים בעלי משמעות מיוחדת בבית חזה

שברים בצלעות הינן חבלת החזה הקהה הנפוצה ביותר במבוגרים. התופעה עולה בשכיחות עם הגיל ככל העצמות הגוף נחלשות.

ישנם מספר עצמות בבית החזה בהן שבר עקב חבלה מעיד על פגיעה בעוצמה גבוהה ולכן דורש התייחסות מיוחדת בעיקר בכדי לוודא כי אין מעבר לשבר עצמו פגיעות נוספות בכלי דם או איברים פנימיים.

שבר של צלע ראשונה, First Rib, הצלע הראשונה מימין ומשמאל הינה במיקום עמוק יחסית בבית החזה בהשוואה לשאר הצלעות. היא אינה ניתנת למישוש חיצוני ומוסתרת מאחורי עצמות הבריח והצלע השנייה. מכן שבכדי שעצם זו תשבר דרושה אנרגית חבלה גבוהה. מספר כלי דם גדולים עוברים בסמוך לעצם זו.

שבר של עצם החזה, Sternum, עצם מסיבית זו הנמצאת במרכב בית החזה הקדמי קושרת אליה את הצלעות. היא מגנה על הלב הנמצא מאחוריה. דרושה עוצמת פגיעה גדולה במיוחד בכדי ליצור שבר בעצם זו. מכן ששבר בעצם זו דורש השגחה וברור בשאלה של חבלה לבבית.

שבר של עצם השכמה, Scapula, עצם משולשת שטוחה ודקה בבית החזה האחורי מהווה חלק מחגורת הכתפיים. אל עצם זו נאחזים שררים רבים של בית החזה והכתפיים והיא בעל חיבור קשיח בודד לעצם הבריח. יכולת התזוזה והחיבורים הגמישים של עצם זו מאפשרים לה לספוג חבלה באנרגיה גבוהה. מכן ששבר בעצם זו מעיד על חבלה קשה.

שתף
מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • שם מלא: מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • אימייל: info@ists.co.il
  • אודות:

    The Israeli Society of Thoracic Surgery – החברה הינה הגוף המקצועי המוכר על ידי ההסתדרות הרפואית המרכז את מנתחי בית החזה בישראל.