טיפול ניתוחי זעיר פולשני בסרטן הריאות

טיפים על כירורגית בית חזה
טיפים על כירורגית בית חזה

 

חתך קטן, החלמה מהירה

כותב: דר' רונן גלילי, מנהל היחידה לניתוחי חזה, המרכז הרפואי "כרמל", חיפה

מחלת סרטן הריאות נחשבת כסוג הממאירות השכיח והקטלני ביותר בעולם ובישראל. המחלה שכיחה יותר במעשנים, אך בשנים האחרונות קיימת עלייה בשכיחות המחלה גם בלא מעשנים. מרבית החולים מאובחנים בשלבי מחלה מתקדמים כאשר מופיעים תסמינים כדוגמת קוצר נשימה, חולשה כללית, ירידה במשקל וכאבים בעצמות או בדופן בית החזה. בשלבי מחלה אלו מרבית החולים יופנו לטיפול ככל גופי (סיסטמי) אונקולוגי באמצעות טיפול תרופתי (כימותרפיה) ולעיתים משולב גם בטיפול קרינתי (רדיותרפיה). כיום גם מתבצעות בדיקות גנטיות על פני תאי הגידול המאפשרות לאתר חלק מהמטופלים בהם ניתן לטפל גם במספר תרופות ביולוגיות חדישות.

בכרבע (20-25%) מהחולים מאובחנת המחלה בשלב מוקדם, בה הגידול מוגבל לרקמת הריאה בלבד ללא התפשטות המחלה בתוך בית החזה או לאיברים אחרים בגוף. בשלב מוקדם זה בדרך כלל לא יורגשו שום תסמינים או תלונות והגילוי מתבצע באופן אקראי בעת ביצוע צילום חזה או בדיקת CT חזה מסיבה אחרת. חשוב לציין כי קיימות כיום בעולם המלצות לביצוע בדיקת CT חזה כבדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאות באנשים מעשנים, מעל קופסא ביום במשך 30 שנים, מעל גיל 55 או שעומדים בקריטריון זה והפסיקו לעשן עד לפני 15 שנים.

בחולים בהם מאובחן סרטן ריאות בשלב המוקדם מומלץ טיפול ניתוחי להסרת הגידול ורקמת הריאה סביבו. הטיפול הניתוחי הוא היעיל ביותר ומעניק את שיעורי ההישרדות הגבוהים ביותר מהמחלה. במרבית המקרים הטיפול הניתוחי מספק בפני עצמו ואין צורך בטיפול כימותרפי או קרינתי משלים לאחר הניתוח. הניתוח המקובל בסרטן ריאות הוא ניתוח כריתת אונה (לובקטומיה), בו מוסר החלק האנטומי של הריאה בו נמצא התהליך הגידולי.

עד לפני מספר שנים הגישה הניתוחית המקובלת הייתה באמצעות חתך תורקוטומיה צדדית אחורית. בגישה זו, הנקראת גם "גישה פתוחה", מבוצע חתך גדול לרוחב החזה (מימין או משמאל) ונדרש פיסוק נרחב של הצלעות באמצעות מכשיר מתכתי גדול. חתך זה כרוך בכאבים עזים מאוד לאחר הניתוח בשל גודל החתך ובעיקר בשל הלחץ והמתיחה המופעלים בעת פיסוק הצלעות בזמן הניתוח. תהליך ההחלמה כרוך בדרך כלל באשפוז ארוך יותר שבין שבוע לעשרה ימים הכולל קשיי נשימה, הגבלה בהתניידות וההליכה בשל הכאבים החזקים. הכאבים יכולים להמשך מספר שבועות ועד חודשים לאחר הניתוח וכרוכים בסבל, קושי לחזרה לאורח חיים רגיל ולעבודה. במקרים מסוימים מתפתח כאב כרוני המחייב טיפול תרופתי קבוע ואף צורך בטיפול במרפאת כאב.

בשנים האחרונות התפתחה גישה ניתוחית זעיר פולשנית לניתוחי כריתת אונה כטיפול בסרטן ריאות, ובשמה המקצועי VATS (Video Assisted Thoracic Surgery) Lobectomy. השיטה מיושמת במספר יחידות ומחלקות בישראל. הטכניקה כוללת שימוש במצלמת וידיאו זעירה המוחדרת לבית החזה דרך פתח זעיר שאורכו כ 1 ס"מ בלבד. בנוסף מבוצעים עוד אחד או שני פתחים זעירים דומים לצורך החדרת המכשור הניתוחי. טכניקה זו מאפשרת את ביצוע הניתוח תוך הימנעות מהחתך הניתוחי הגדול והימנעות משימוש במפסק הצלעות הגורם לכאב העז.

כיצד אם ניתן לבצע את הניתוח ללא החדרת ידי המנתח לחלל בית החזה? ההתפתחויות הטכנולוגיות בשנים האחרונות הביאו לייצור מכשור רפואי ייחודי המותאם לגישה ניתוחית זעיר פולשנית. ציוד הווידאו השתכלל מאוד ואיכות התמונה כיום מעולה, כולל יכולות צילום וידיאו בתלת ממד. בניתוחים אלו אנו משתמשים בשדכנים מיוחדים העוברים דרך פתחי העבודה הזעירים וניתן באמצעותם לסגור ולנתק כלי דם, דרכי אויר ורקמת ריאה באופן בטוח ויעיל. כמו כן קיימים מכשירים המייצרים אנרגיה חשמלית או על קולית ומשמשים כמעין מלחימים של כלי דם קטנים.

היתרון הגדול והמכריע של הניתוח בשיטה הזעיר פולשנית הוא ההתאוששות וההחלמה המהירים. מספר שעות לאחר הניתוח, או בבוקר שלמחרת הניתוח המנותח כבר יושב בכורסא ומתחיל להתהלך. ניתן כבר לאכול ולשתות תוך מספר שעות מהניתוח. זמן האשפוז בבית החולים הוא בין יומיים לשלושה ימים בלבד וחלק מהמנותחים אף שוחררו ביום שלאחר הניתוח. מרבית המטופלים חוזרים לפעילות יום יומית רגילה, פעילות ספורטיבית ועבודה בתוך כשבועיים. קיימת הפחתה משמעותית בצריכת תרופות משככות כאבים גם תוך כדי האשפוז וגם בתקופת ההחלמה שלאחר השחרור לבית.

אין כל ספק כי בכל חולה הזקוק לניתוח כריתת אונה כטיפול במחלת סרטן הריאות או כל ניתוח אחר בחלל בית החזה, יש לבחון כיום את האפשרות ניתוח בשיטה זעיר פולשנית לאור היתרונות הגדולים המאפשרים ניתוח בחתכים זעירים, טראומה ניתוחית מזערית, ניתוח הכרוך ברמת כאב מינימלית והתאוששות מהירה עם חזרה בזמן קצר למצב תפקודי וחיי שגרה רגילים.

 

 

שתף
מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • שם מלא: מערכת אתר החברה הישראלית לכירורגית חזה
  • אימייל: info@ists.co.il
  • אודות:

    The Israeli Society of Thoracic Surgery – החברה הינה הגוף המקצועי המוכר על ידי ההסתדרות הרפואית המרכז את מנתחי בית החזה בישראל.